replix.pl

replix – blog ogólnotematyczny

Jak zacząć pracę jako fotograf
Praca

Jak zacząć pracę jako fotograf?

Fotografia to dziedzina, która stwarza świetne perspektywy do startu z własnym biznesem. Co więcej, profesjonalne robienie zdjęć stało się zajęciem, w którym wyodrębniło się wiele specjalizacji. Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć pracę jako fotograf, poniżej podpowiadamy.

Czy bycie zawodowym fotografem ma sens?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, obecnie osoby zajmujące się zawodowo fotografią, mają szerokie pole do wyspecjalizowania się w określonej kategorii zdjęć. Do najpopularniejszych specjalizacji należą:

  • Fotografia biznesowa — niektórzy freelancerzy decydują się na organizowanie profesjonalnych zdjęć dla firm, często największych korporacji. Jeśli odpowiednio zadbasz o promocję swojego biznesu, możesz tutaj sporo zarobić.
  • Profesjonalne laboratorium fotograficzne — można postawić na bardziej zorganizowaną działalność z fizyczną lokalizacją i wykonywać różnego rodzaju zdjęcia na zlecenie. Tutaj można rozwinąć profil działalności o niestandardowe usługi, np. zdjęcie w krysztale czy tworzenie fotoksiążek. 
  • Fotografia weselna — ten rodzaj biznesu zawsze będzie miał sens. Każdego roku setki osób biorą śluby. Każdej młodej parze zależy na fotopamiątce z tego ważnego wydarzenia. To oznacza, że fotograf ślubny na brak pracy nie może narzekać.
  • Fotografia reportażowa — można wybrać ścieżkę związaną z dziennikarstwem i zacząć pracę jako fotoreporter. To zajęcie dla osób, które lubią dynamikę codziennej pracy. W końcu taka osoba musi być zawsze w centrum wydarzeń, niekiedy nawet związanych z pewnym niebezpieczeństwem, np. strajki, manifestacje, mecze piłkarskie.

Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć pracę jako fotograf, to powyższe propozycje są tylko i wyłącznie naszymi sugestiami, a lista nie wyczerpuje w pełni wszystkich dostępnych ścieżek rozwoju. 

3 ścieżki startu w zawodzie fotografa

W naszym przekonaniu rozpoczęcie przygody z zawodową fotografią może przyjąć różne formy. Nie ma tutaj jednego sposobu, bo tak naprawdę nie zawsze papier jest najlepszym potwierdzeniem Twoich kompetencji. Poniższe sposoby powinny Ci rozjaśnić kwestię startu w tej branży.

Studium fotograficzne

Fotografia to przede wszystkim dobry warsztat. Musisz pamiętać, że najważniejsza jest praktyka i zdobywanie doświadczenia przez pracę. Niemniej warto mieć pewne podstawy, a je możesz zdobyć kończąc studium fotograficzne. Tego typu naukę możesz odbyć praktycznie w każdym większym mieście w Polsce. 

Podczas takiego programu nauczania zdobędziesz zarówno wiedzę teoretyczną, jak i umiejętności praktycznie i na pewno zbudujesz swoje portfolio, którym zachęcisz potencjalnych klientów.

Studia na ASP

Jeśli chcesz ukierunkować się na fotografię ambitną (niekoniecznie bardziej dochodową), dobrym pomysłem może być ukończenie studiów na ASP na kierunku fotografia. Oczywiście tutaj musisz nauczyć się podstaw jeszcze zanim, przejdziesz proces rekrutacji.

Aby dostać się na taki kierunek, musisz zdać egzamin praktyczny, który zweryfikuje Twój warsztat. Warto też wiedzieć, że fotografia bywa na ASP jedną ze specjalizacji na kierunkach Intermedia.

Samodzielny start jako domorosły fotograf-freelancer

Jak już wspomnieliśmy, w zawodzie fotografa kluczowa jest praktyka. Oznacza to, że możesz samodzielnie zdobywać wiedzę, która przybliży Cię do odpowiedzi, jak zostać fotografem bez studiów. 

W internecie jest wiele szkoleń, które każdy może odbyć samodzielnie. Minusem tej ścieżki rozwoju jest brak konkretnego mentora, który może wskazać słabe punkty warsztatu, wskazać kierunek ćwiczeń i generalnie prowadzi za rękę przez meandry świata fotografii.

Mamy nadzieję, że już masz ogólne rozeznanie, które pozwoli Ci podjąć właściwą decyzję, gdy już uznasz, że chcesz zająć się zawodowo fotografią. Jeszcze raz zapamiętaj, że jest wiele ścieżek będących drogą do zostania profesjonalnym fotografem.