replix.pl

replix – blog ogólnotematyczny

praca w niemczech
Praca

Jedziemy do pracy w Niemczech, co warto wiedzieć

W dzisiejszych czasach praktycznie cały świat stoi dla nas otworem. Granice w Europie stały się otwarte, dzięki czemu zarówno wyjazdy krajoznawcze, jak i podróż z zamiarem znalezienia pracy stały się znacznie prostsze.
Kiedyś należało spełnić szereg obowiązków i warunków, aby móc w pełni legalnie wyjechać z Polski do pracy za granicę. Dziś praca w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Francji jest dla Polaków znacznie bardziej osiągalna i realna.
Jak więc przygotować się do wyjazdu za granicę, jeśli planujemy pozostać w obcym kraju znacznie dłużej niż tydzień czy dwa? Oto kilka podstawowych informacji, dla których praca w Niemczech czy Anglii jest planem na najbliższe miesiące czy nawet lata.
Po pierwsze, należy dokładnie poznać kraj, do którego się wybieramy. Warto więc poczytać blogi internetowe osób już mieszkających w danym kraju, obejrzeć programy dokumentalne, poczytać książki. Należy wiedzieć choć trochę o danym kraju, aby szybciej i łatwiej zrozumieć jego kulturę i historię, a mając choć podstawową wiedzę, będziemy mogli znacznie szybciej nawiązać znajomości z lokalnymi mieszkańcami.
Drugą, ale bardzo ważną rzeczą, jest wstępne rozeznanie się na rynku pracy. Nie należy jechać w ciemno do danego kraju wierząc, że jakoś to będzie i szczęście będzie nam sprzyjać, jeśli chodzi o znalezienie pracy. Zanim wyjedziemy, zobaczmy jak wysoka jest stopa bezrobocia, oraz w jakich zawodach najczęściej zatrudniani są Polacy. Znajomość jeżyka obcego bardzo ułatwi nam znalezienie dobrej pracy, wiec warto zainwestować w lekcje jeżyka obcego przed wyjazdem. Niektórzy mogą mieć to szczęście, że w danym kraju mieszka już ich przyjaciel, ktoś z rodziny, lub dalszy znajomy. Ogromnym plusem takiej sytuacji jest to, że takie bliskie osoby będą mogły nas przenocować, lub pomogą w znalezieniu pierwszej pracy. Zawsze dobrze jest znać już kogoś na miejscu.
Po przyjeździe do obcego kraju warto skierować swoje kroki do agencji pośrednictwa pracy/ Osoby w tym urzędzie często pomogą nam z wypełnieniem dokumentów i ubezpieczeniem, które jest bardzo ważne. Zadbajmy o to niezależnie od tego czy mamy już pracę, czy dopiero będziemy jej szukać.
Czy praca w Niemczech się opłaca? Odpowiedź na to pytanie wciąż brzmi- tak! U naszych zachodnich sąsiadów zarobimy zwyczajnie więcej niż w takiej samej pracy w Polsce. Jest to smutne, ale niestety długo jeszcze nic się w tym temacie nie zmieni. Życie w Niemczech również jest po prostu łatwiejsze. Szybciej załatwimy różne kwestie w urzędach, a w sklepach stosunek ceny do zarobków jest wyjątkowo dobry.