replix.pl

replix – blog ogólnotematyczny

Suplementacja kwasem DHA
Zdrowie

Suplementacja kwasem DHA w ciąży

Ciąża to okres, kiedy ciało kobiety przechodzi wiele zmian. Wszystko po to, aby stworzyć odpowiednie warunki rozwoju dla dziecka. W tym czasie kobieta w szczególny sposób powinna dbać o swoją dietę. Jednym z ważnych składników, który należy regularnie dostarczać organizmowi to kwas dokozaheksaenowy (DHA).

Co to jest kwas DHA?

Kwas dokozaheksaenowy (DHA) to jeden z wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy kwasów omega-3, zaliczany do tzw. „dobrych tłuszczów”. Związek chemiczny jest niezbędny w przypadku każdego człowieka. Jego niedobory mogą prowadzić do zaburzenia pracy mózgu i układu nerwowego, chorób układu krążenia oraz spowodować kłopoty z widzeniem. Produkty bogate w ten związek to m.in. tłuste ryby, owoce morza, oleje roślinne.

Jaki wpływ na ciążę ma kwas DHA?

Choć kwas DHA jest potrzebny każdemu, szczególną rolę ogrywa on w okresie ciąży i pierwszych miesiącach życia maluszka. Jest on niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka, a także zapewnia prawidłowy rozwój jego wzroku. Kwas DHA w ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia astmy i alergii u dziecka, ma także korzystny wpływ na jego system immunologiczny. Co ciekawe, poprawia on także parametry urodzeniowe dziecka, czyli masę i długość ciała oraz obwód główki. To z kolei chroni przed przedwczesnym porodem. Naukowcy zauważyli także, że kwas DHA w ciąży zmniejsza ryzyko pojawienia się depresji poporodowej u matki.

Jak suplementować kwas DHA?

Zapotrzebowanie na kwas DHA jest największe w III trymestrze ciąży, kiedy ma miejsce intensywny rozwój ośrodkowego układu nerwowego dziecka. Choć suplementację rekomenduje się przyjmować od co najmniej 20 tygodnia ciąży, najlepiej jest zdecydować się na preparaty z kwasem DHA już na samym jej początku. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca przyjmowanie kwasu DHA w dawce 500-600 mg dziennie. Można zostać ona zwiększona w przypadku ryzyka przedwczesnego porodu. Pierwiastek warto suplementować z innymi witaminami oraz minerałami, które mają pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Polecany preparat do Mamadha, który zawiera nie tylko kwas DHA, ale również kwas foliowy, cynk, witaminę D, magnez i wapń (więcej można przeczytać na Mamadha.pl).

Ciąża to okres, kiedy kobieta w szczególny sposób powinna skupić się na swoim ciele oraz rozwijającym się w niej życiu. Nie jest to łatwe, gdyż ciąża to stan nowy i nieznany. Z pomocą przychodzą naukowcy, którzy wiedzą jakie substancje powinny być regularnie dostarczane organizmowi. Jednym z najważniejszych, bo wypływających na rozwój mózgu dziecka, jest kwas dokozaheksaenowy.

Materiał partnera