replix.pl

replix – blog ogólnotematyczny

chora trzustka objawy
Zdrowie

Chora trzustka – jakie są jej objawy?

Trzustka jest oczywiście bardzo ważnym narządem w organizmie. Pełni kilka ważnych ról i odpowiada za wiele kluczowych funkcji. Gdy nie działa prawidłowo, nie możesz być w pełni zdrowy. Chora trzustka objawy uwidaczniają się na każdym kroku i z czasem wręcz nie pozwalają ci normalnie funkcjonować, zwłaszcza gdy ulegają zaostrzeniu i nasileniu. A nie zdołasz sobie z nimi poradzić, dopóki nie zaczniesz leczyć samej trzustki. Nie da się pokonać żadnej choroby bez zwalczenia jej podstawowej przyczyny, tak więc tą przyczyną należałoby się zająć w pierwszej kolejności.

Zanim to jednak uczynisz i rozpoczniesz właściwe leczenie, upewnij się, że twoje problemy są rzeczywiście związane z nieprawidłowym działaniem trzustki. Chory narząd będzie wysyłać wyraźne objawy, których raczej nie przeoczysz. W przypadku dolegliwości związanych z trzustką pacjenci skarżą się na ogół na silne bóle brzucha, nudności (nieraz kończące się wymiotami), ale też i podwyższoną temperaturę ciała oraz ogólne osłabienie. Są to objawy dość typowe dla zapalenia trzustki. Musisz jednak wiedzieć, że w zależności od tego, z jaką konkretną przypadłością masz do czynienia, twój organizm może zupełnie inaczej na nią zareagować. A lekarze wyróżniają trzy takie podstawowe odmiany zapalenia trzustki. Każda z nich ma swoją określoną charakterystykę.

Chorobą trzustki występującą zdecydowanie najczęściej jest jej ostre zapalenie, określane skrótem OZT. Przeważnie występuje ono u osób nadużywających napojów alkoholowych. Jeżeli często zdarza ci się sięgać po wysokoprocentowe trunki, musisz wiedzieć, że twoje zachowanie nigdy nie pozostanie obojętne dla stanu twojego organizmu. Alkohol jest nieszkodliwy wyłącznie wtedy, gdy pije się go z umiarem i robi się to sporadycznie. Gdy zaczynasz z nim przesadzać, twój organizm dosłownie sypie się od środka. Wtedy chora trzustka objawy wiążą się głównie z układem pokarmowym i polegają na problemach trawiennych, takich jak wymioty, biegunki czy ogólne bóle brzucha. W przypadku ostrego zapalenia trzustki często też dochodzi do przyspieszonej pracy serca oraz wystąpienia wzmożonego pragnienia.

Istnieją jeszcze dwie dość często występujące choroby trzustki. Są to kolejno: przewlekłe zapalenie trzustki (PZT) oraz autoimmunologiczne zapalenie trzustki (AZT). Jeżeli czujesz, że z którąkolwiek z tych przypadłości możesz mieć problem, w żadnym wypadku nie próbuj leczyć się na własną rękę. Jeżeli choroba zdążyła się już u ciebie rozwinąć, nawet odstawienie alkoholu w niczym ci teraz nie pomoże.