Masz wrażenie, jak gdyby olbrzymia ilość drobnych szpileczek dosłownie wpijała się w twoje gardło? Nie jesteś w stanie mówić, ledwo co bierzesz oddech, a oprócz tego dokucza ci kaszel bądź chrypka? Najprawdopodobniej twój ogólny stan też nie jest najlepszy. Narzekasz na kiepskie samopoczucie, rozbicie i brak energii. Na pewno chciałbyś też odkryć, jak szybko pozbyć się bólu gardła, aby znów normalnie funkcjonować i obejść się bez wizyty u lekarza. Na szczęście akurat z tym objawem chorobowym można sobie poradzić na własną rękę. Ludzie robią to od lat. Dzięki temu dziś dysponujemy już olbrzymią ilością domowych sposobów na ból gardła.
Zdecydowanie najszybszym działaniem wykażą się różnego rodzaju płukanki. Łatwo je sobie przygotujesz, dzięki czemu niemalże natychmiast będziesz mógł je zastosować. Zacznij od płukanki wykonanej z mieszanki zróżnicowanych ziół. Dzięki temu, że do jej wykonania użyjesz kilku sprawdzonych roślinek, zapewnisz jej wielopłaszczyznowe działanie, które pozwoli ci pozbyć się nie tylko bólu gardła, ale też i innych objawów chorobowych. Ziołową mieszankę wykonaj z malin, szałwii oraz kwiatów rumianku. Wszystkie zioła umieść w większym rondelku i zalej wrzątkiem, a następnie pozostaw tak na ok. dwadzieścia minut. Roztwór musisz jeszcze ostudzić i przecedzić. Następnie od razu zacznij przepłukiwać nim całą jamę ustną. Taką płukankę możesz spokojnie wykonywać kilka razy dziennie, aż do momentu ustąpienia bólu gardła i innych dolegliwości. Jeżeli natomiast nie masz pod ręką absolutnie żadnych ziół i nie ma takiej opcji, abyś specjalnie po nie udał się do apteki, spróbuj przygotować płukankę na bazie zwykłej soli. Jedną jej łyżeczkę wymieszaj w niewielkiej ilości ciepłej wody. Takim roztworem też możesz płukać gardło kilka razy dziennie.
A jak szybko pozbyć się bólu gardła, z którym solne czy ziołowe płukanki nie dają sobie rady? Przede wszystkim unikaj tych czynników, które mogą pogorszyć twój stan. Nawet jeśli palisz papierosy, odpuść sobie wychodzenie na przysłowiowego dymka przynajmniej na najbliższych kilka dni. Nie pij też alkoholu. Zamiast wysuszać gardło wysokoprocentowymi trunkami, staraj się je mocno nawilżać przy pomocy zwykłej wody oraz – ewentualnie – różnego rodzaju ziołowych i delikatnych herbatek. Wypróbuj też inhalacje. Wykonasz je przy pomocy różnych olejków eterycznych o właściwościach nawilżających oraz przeciwbólowych. No i przede wszystkim dużo odpoczywaj. Jeżeli zadbasz o regenerację, twój organizm sam poradzi sobie z każdym objawem choroby.