replix.pl

replix – blog ogólnotematyczny

jak przyspieszyć internet
Lifestyle

Jak przyspieszyć internet – sprawdzone porady

Dostawca internetu napisał w umowie, że prędkość łącza będzie wynosić do 100 mb/s, a tak naprawdę okazało się, że strony otwierają się bardzo wolno, a filmy w jakości HD nie chcą się buforować. Wiele osób uważa wtedy, że je oszukano. Tymczasem wina może leżeć nie po stronie dostawcy, tylko pewnych aspektów związanych z użytkowaniem routera oraz komputera. Zobaczmy zatem, jak przyspieszyć internet, aby spełniał on nasze wymagania.

Po pierwsze należy zająć się konfiguracją routera. Robi się to bezpośrednio z poziomu panelu administracyjnego. Wchodzimy więc w przeglądarkę internetową i wpisujemy odpowiedni adres sieciowy. Następnie po zalogowaniu wybieramy tzw. kanał, który jest najmniej obciążony (np. nr 6). Kolejnym krokiem będzie usunięcie czynników zakłócających sygnał. Problemem mogą się tutaj okazać grube ściany albo sama obudowa routera. To urządzenie sieciowe, które umożliwia korzystanie z internetu na różnych sprzętach jednocześnie, nie powinno stać blisko telewizora, dekodera, głośników, radia, odtwarza multimedialnego oraz mikrofalówki. Dlaczego? Bo ich podobna częstotliwość sprawia, że występują poważne zakłócenia. Router musi więc znajdować się w centralnej części mieszkania. Do tego na wysokości wynoszącej co najmniej 1,5 metra. Jeżeli to jednak nie pomoże, to w celu poprawy jakości sygnału można dokupić dodatkowe, bardzo mocne, zewnętrzne anteny. Wówczas znacznie zwiększy się zasięg naszej „czarnej skrzynki”, a co a tym idzie, także sama prędkość łącza.

Jak przyspieszyć internet, jeśli powyższe metody będą niewystarczające? Na szczęście są jeszcze inne, sprawdzone sposoby. Pierwszy polega na przeprowadzeniu aktualizacji przeglądarek internetowych, systemu operacyjnego, sterowników karty sieciowej, a nawet oprogramowania routera. To dość prosta czynność (pomoc informatyka nie jest potrzebna). Dzięki niej efekt przyspieszenia naszego łącza będzie widoczny już po chwili. Poza aktualizacjami, warto sprawdzić, czy w systemie nie zagnieździły się wirusy. One również przyczyniają się do tego, że internet działa bardzo wolno. Co zrobić, aby się ich całkiem pozbyć? Trzeba zainstalować profesjonalny i pełny pakiet oprogramowania antywirusowego.

Uwaga! Powodem problemów z wolnym łączem może być także to, że przekroczyliśmy limit, tzn. wykorzystaliśmy więcej niż miesięczny pakiet danych. Wtedy prędkość automatycznie spada, a strony nie otwierają się tak, jak wcześniej. W tym przypadku pomoże tylko zakup pakietu albo cierpliwe odczekanie na kolejny miesiąc, aż limit się odnowi.