Od ponad roku żyjemy w specyficznym czasie, który dla tysięcy osób przewartościował całe życie. Nie którzy mieli bardzo dużo szczęścia i udało im się zatrzymać swoje pozycje zawodowe oraz pensje, dla innych jednak pandemia nie była tak łaskawa. Wiele osób z dnia na dzień straciło swoją pracę i źródło dochodów, co stało się dużym motorem do podjęcia decyzji o zmianach w życiu zawodowym.
Pierwszym etapem do znalezienia nowej pracy jest skonstruowanie idealnego CV, zawierającego przede wszystkim dobrze przedstawione informacje z naszego życia zawodowego. Niewiele osób niestety wie, co napisać w podsumowaniu zawodowym, a to jest najczęściej czytana rubryka w naszym CV. Zasiadając więc do pisania swojego życiorysu na potrzeby szukania nowej pracy dobrze się do tego przygotujmy.
Pierwsza sekcja to dane osobowe identyfikujące nas, jako osoby szukające pracy. Podajemy tu swoje imię i nazwisko, datę urodzenia, dane kontaktowe- czyli nr telefonu i adres mailowy, a także zdjęcie. Dodanie zdjęcia nie jest dziś obligatoryjne, jednakże wielu pracodawców życzy sobie tego, wiec bezpieczniej jest je jednak wkleić. I tu ważna uwaga- nie wstawiajmy zdjęcia z ostatnich wakacji, na których wprawdzie wyszliśmy super i sączymy ulubionego drinka, bo to nas zdyskwalifikuje w oczach przyszłego pracodawcy (chyba że ubiegamy się o pracę w barze). Zamiast tego wstawmy zdjęcie profesjonalne, na jednolitym tle, w koszuli lub bluzce zakrywającej ramiona.
Kolejna sekcja, która coraz częściej pojawia się w CV i daje wiele istotnych informacji potencjalnemu pracodawcy, to podsumowanie zawodowe. Nie każdy wie, co napisać w podsumowaniu zawodowym, a jest to przede wszystkim zbiór informacji o naszej dotychczasowej karierze i planach na najbliższe lata. Zastanówmy się więc na spokojnie jak dobrze ubrać w słowa nasze ostatnie aktywności zawodowe. Podsumowanie zawodowe nie powinno być zbyt długie, aby nie znużyć osoby czytającej nasze CV. Optymalnie będzie, jeśli ta sekcja zajmie do 5 zdań. Nakreślmy w niej to, czym zajmowaliśmy się w poprzedniej pracy, oraz to, na czym zależy nam na nowym stanowisku. Podkreślmy również to, co osiągnęliśmy, będzie to jasny przekaz dla potencjalnego pracodawcy, że jesteśmy dumni z naszych osiągnieć zawodowych.
Kolejna sekcja to wylistowanie szczebli naszej kariery zawodowej. Pamiętajmy aby nie wymieniać każdej możliwe pracy, nawet tej na zmywaku za granicą. Jeśli staramy się o pracę biurową i rozwijamy się w danej branży, to skupmy się na przedstawieniu stanowisk pracy w danym obszarze.