replix.pl

replix – blog ogólnotematyczny

cegiełki na ścianę
Dom

Cegiełki na ścianę

Od paru ładnych lat można dostrzec wyraźny trend polegający na wykorzystywaniu cegły w aranżacjach domowych wnętrz. Materiał ten jest dość tradycyjny, ale zarazem wciąż nie brak mu klasy i wyjątkowej elegancji. Ponadto wyróżnia się świetnymi właściwościami czysto technicznymi i użytkowymi. Cegiełki na ścianę zawsze wykażą się świetną wytrzymałością, a do tego można je kupić w większości sklepów budowlanych i to za dość niewielką cenę. Niskim kosztem da się więc dokonać totalnej metamorfozy każdego pomieszczenia. Cegły staną się wyjątkową dekoracją niemalże każdej aranżacji. Wystarczy tylko w tym celu je zastosować.

Przez długie lata architekci wnętrz jak gdyby zapomnieli o wszelkich walorach dekoracyjnych tradycyjnej cegły. Sięgali po zupełnie inne, nowocześniejsze w designie materiały. Korzystali głównie z tworzyw sztucznych, które też polecali swoim klientom, jednakże nagle, w pewnym momencie nastąpił śmiały wzrost w stronę materiałów naturalnych. Wzrastająca popularność stylu industrialnego doprowadziła do wyraźnej popularyzacji cegły. Materiał ten stał się wręcz podstawowym elementem wykończeniowym i został szybko doceniony nie tylko przez projektantów, ale również i przez zwykłych ludzi. Wszyscy wprost zakochali się w cegle. Już nawet niewielki jej dodatek potrafi na dobre zmienić wizerunek całego wnętrza. Główną wartością cegły są właśnie jej niewątpliwe walory estetyczne. To materiał tak piękny, że nie potrzebuje towarzystwa żadnych zbędnych dekoracji, by pokazać całą swoją krasę.

Całe szczęście nie trzeba pokrywać wszystkich ścian cegłą, aby nadać pomieszczeniu nowy i atrakcyjniejszy wizerunek. Wręcz byłoby to niewskazane. Takie rozwiązanie wiązałoby się z olbrzymimi kosztami i koniecznością przeprowadzenia bardzo skomplikowanych i wymagających prac budowlanych bądź remontowych. Najlepiej więc zastosować wyłącznie pojedyncze cegiełki na ścianę. Mogą one przewijać się w różnych częściach pomieszczenia, stają się wręcz jego podstawowym i głównym motywem. Często też stosuje się prosty trik polegający na pokryciu jednej całej ściany cegłą. Pozostałe są wtedy jednolite. Pokrywa się je farbą w neutralnym jasnym kolorze, aby stanowiły tło dla czerwonej bądź brązowej cegły. Należy też pamiętać o tym, że cegła nie będzie pasować do każdego pomieszczenia. Raczej nie zaprezentuje się zbyt dobrze w łazience czy pokoju dziennym. Dobrym dla niej pomieszczeniem okaże się salon, ewentualnie sypialnia bądź kuchnia. Właśnie w tych pokojach ceglane dekoracje są stosowane najczęściej.